Orașul Ialoveni a fost gazda Turneului republican la lupte greco-romane, ediția 2024, competiție la care au participat aproximativ 130 de copii și juniori din cluburile sportive din 14 raioane ale țării. Evenimentul a fost organizat de Consiliul Raional Ialoveni în colaborare cu Școala Sportivă Ialoveni și Primăria orașului Ialoveni. Acest turneu a fost dedicat tinerilor luptători, având scopul de a-i pregăti pentru competițiile viitoare la nivel național. Concursul s-a desfășurat în 10 categorii de greutate.
Sportivii din Ialoveni au avut o pregătire sportive bună, câștigând titluri de campioni și premii la diverse categorii de greutate:
Primul loc: Novicov Liviu, Cuzmenco Ionuț. Locul II – Ceban Maxim, Balaur Vlăduț, Congrea Renus, Crucerescu Maxim, Erhan Cristian. Locul III – Țurcan Silviu, Tîrgoala Petru, Condrea Vasile.
Felicitări tuturor participanților și organizatorilor pentru eforturile depuse în desfășurarea acestui turneu sportiv.