Pe stadionul sportiv al LT ”Petre Ștefănucă” s-au desfășurat jocurile la mini fotbal ”Cupa orașului Ialoveni”, ediția 2019. La competiții au participat opt echipe, care au jucat în două grupe. În grupa ”A” au concurat echipele ”Albeni”, ”Voinicel – 85”, ”Bozu”, ”Cartea”. În grupa ”B” s-au întâlnit echipele ”BTA-16”, ”Huțuleuca”, ”Moldova-Livada”, ”Veteranii”. Jocurile s-au desfățurat după sistemul circular.
În ziua de 23 inuie s-au jucat meciurile din semifinală și echipa ”Albeni” a pierdut în jocul cu echipa ”Huțuleuca”, iar echipa ”Voincel-85” a obținut victorie în jocul cu echipa ”BTA-16”.
În ziua de 29 iunie s-au desfășurat jocurle finale, clasamentul fiind următorul:
Pe primul loc s-a clasat echipa sectorului Huțuleuca, care obține victorie la aceste competiții al șaselea an.
Pe locul doi s-a clasat echipa de fotbal ”Voinicel-85”, locul trei a revenit echipei BTA-16 și echipa din Albeni este pe locul patru.
Pri¬marul orașului Ialoveni Sergiu ARMAȘU a în¬mânat sportivilor cupa competițiilor, medalii, diplome și pre¬mii bănești, menționând că scopul organizării acestor competiții este popularizarea fotbalu¬lui, propagarea modului sănătos de viață în rândul cetățenilor.